Simona Halep a pierdut meciul împotriva Serenei Williams , scor 3-6, 3-6, după o partidă care a durat o oră și 22 de minute.

Simona Halep a întâlnit-o pe Serena Williams în sferturile de finală de la Australian Open, marți, în cadrul primei competiții de Grand Slam a acestui an.

Americanca a făcut un meci solid și a dominat-o clar pe jucătoarea din Constanța. Halep a condus cu 3-1 în setul al doilea, însă fostul lider WTA a revenit în partidă și a închis meciul în doar 81 de minute.

Simona Halep , numărul 2 WTA, s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open, după ce a învins-o pe poloneza Iga Swiatek, cu 3-6, 6-1, 6-4, duminică, la Melbourne.

Serena Williams o va întâlni în semifinalele de la Australian Open pe Naomi Osaka.