Scor final: Islanda – Romania 2:1. România pierde meciul cu Islanda si ratează calificarea la Campionatul European.

Minutul 63 : Islanda – Romania 2:1 Gol! Alexandru Maxim (România) inscrie din penalty.

Minutul 35 : Islanda – Romania 2:0 Gol! Alfred Finnbogason aruncă mingea în interiorul careului şi Gylfi Sigurdsson (Islanda) ajunge la capătul unei centrări pentru a pune mingea în colţul stâng, de jos

Minutul 16 : Islanda – Romania 1:0 Gol! Gylfi Sigurdsson (Islanda) trece de jucătorii adverşi şi, de la marginea careului, trimite un şut în colţul stâng, de jos. Ciprian Tatarusanu nu are şansa să ajungă la minge.

România întâlnește Islanda într-o partidă din semifinalele „barajului” pentru EURO 2020.

Meciul se joacă într-o singură manșă, în deplasare la Reykjavik si este transmis in direct de ProTv, de la 21:45

Dacă va trece de Islanda, , Romania va înfrunta învingătoarea dintre Ungaria și Bulgaria, pe 12 noiembrie, pentru un loc la Campionatul European.

Casele de pariuri o dau favorită pe Islanda cu o cota de 1.80, România este cotată la 2.02.

Echipele de start

Islanda: Halldorsson – Palsson, R. Sigurdsson, Arnason, H. Magnusson – Traustason, A. Gunnarsson, Bjarnason, Gudmundsson – Sigurdsson, Finnbogason
Rezerve: Kristinsson, Runarsson, Saevarsson, Eyjolfsson, Ingason, Sigthorsson, Anderson, Sigurjonsson, Kjartansson, Gudmundsson, Bodvarsson, Skulason

România: Tătărușanu – Manea, Bălașa, Burcă, Camora – Stanciu, Crețu, Maxim – Deac, Alibec, Mitriță
Rezerve: Niță, Lazar, Toșca, Cicâldău, Pușcaș, Bancu, Keșeru, I. Hagi, Marin, Iancu, Grigore

Stadion: „Laugardalsvollur” (Reykjavik)
Arbitru: Damir Skomina; Asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toți din Slovenia)