• Cazuri noi :  2.644
  • Decese:  65
  • Teste: 31.645
  • ATI: 958 persoane

Până astăzi, 11 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 755.126 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

701.283 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.644 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14499702,06
2.Arad16226721,05
3.Argeș20583260,57
4.Bacău19253780,94
5.Bihor20536340,88
6.Bistrița-Năsăud8443240,84
7.Botoșani10312361,29
8.Brașov299311302,06
9.Brăila9502150,65
10.Buzău9201300,59
11.Caraș-Severin7968291,08
12.Călărași7347210,79
13.Cluj373161562,54
14.Constanța307651471,36
15.Covasna5711140,69
16.Dâmbovița16984380,91
17.Dolj18129731,14
18.Galați19451711,04
19.Giurgiu7459170,71
20.Gorj6155431,22
21.Harghita5955130,51
22.Hunedoara14367851,6
23.Ialomița7886150,87
24.Iași32160590,9
25.Ilfov295581422,16
26.Maramureș150021263,12
27.Mehedinți575060,77
28.Mureș17278401,13
29.Neamț13254551,18
30.Olt10876420,68
31.Prahova26574520,76
32.Satu Mare8969431,8
33.Sălaj7498331,61
34.Sibiu19014731,14
35.Suceava19841731,44
36.Teleorman9334291,14
37.Timiș346752473,56
38.Tulcea6192120,53
39.Vaslui12376300,86
40.Vâlcea11294210,84
41.Vrancea7908190,33
42.Mun. București1221424821,92
43.Cazuri noi nealocate pe județe1452*-177
 TOTAL755.1262.644

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 720 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA25
2ARAD15
3ARGEŞ11
4BACĂU17
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI15
8BRĂILA2
9BRAŞOV12
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ24
14CONSTANŢA61
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ14
18GALAŢI27
19GIURGIU7
20GORJ28
21HARGHITA4
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA8
24IAŞI29
25ILFOV12
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI86
29MUREŞ18
30NEAMŢ21
31OLT14
32PRAHOVA22
33SĂLAJ6
34SATU MARE17
35SIBIU8
36SUCEAVA26
37TELEORMAN20
38TIMIŞ46
39TULCEA5
40VÂLCEA5
41VASLUI5
42VRANCEA4
Total720

Până astăzi, 19.200 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.02.2021 (10:00) – 11.02.2021 (10:00) au fost raportate 65 de decese (40 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău,  Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.089. Dintre acestea, 958 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.661.319 teste RT-PCR și 186.660 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.745 de teste RT-PCR (15.184 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.561 la cerere) și 6.900 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.405 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.190 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.420 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 150 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.192 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 740 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 10 februarie, 5.750 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 924.940 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.497 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.232 în Italia, 2.116 în Spania, 193 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, au fost raportate 19.729.006 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit3.817.176(+169.713)106.158(+8.219)      10.495       (+68)
Franţa3.197.114(+143.497) 76.057 (+3.008)    243.320    (+1.396)
Spania2.822.805(+229.423) 59.081 (+2.873)    150.376           –
Italia2.553.032(+86.219) 88.516 (+3.055) 2.165.817  (+16.467)
Germania2.221.971 (+80.306) 57.120 (+5.033) 2.096.775  (+14.809)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 10 FEBRUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 103.448.210 (+3.719.044)2.236.453  (+98.716)60.025.489   (+252.532) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 9 – 10 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Urmărește StiriNews.ro pe Facebook și Google News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole

VIDEO. Jandarm filmat în timp ce cade de pe cal, la cermoniile de 1 Decembrie

Un jandarm a fost filmat într-un moment stânjenitor, ieri, în timpul ceremoniilor…

Directorul Pfizer spune că oamenii vor trebui să se vaccineze anual împotriva Covid-19

Oamenii vor trebui cel mai probabil să se vaccineze anual împotriva Covid-19…

Înalta Curte a decis că Ion Iliescu poate fi anchetat în Dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990

Înalta Curte a decis joi că fostul președintele Ion Iliescu poate fi…

Talibanii au emis un decret care spune că femeile trebuie să își dea consimțământul la căsătorie

Guvernul taliban din Afganistan a emis vineri un decret privind drepturile femeilor,…