• Cazuri noi : 3.048
  • Decese:  79
  • Teste: 33.784
  • ATI: 955 persoane

Până astăzi, 10 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 752.482 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

698.534 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.048 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14429702,01
2.Arad16154711,00
3.Argeș20557470,61
4.Bacău19175680,93
5.Bihor20502650,93
6.Bistrița-Năsăud8419140,81
7.Botoșani10276591,33
8.Brașov298011402,08
9.Brăila9487250,66
10.Buzău9171300,56
11.Caraș-Severin7939371,07
12.Călărași7326220,88
13.Cluj371602192,52
14.Constanța30618471,26
15.Covasna5697270,7
16.Dâmbovița16946410,93
17.Dolj18056951,2
18.Galați19380541,04
19.Giurgiu7442180,66
20.Gorj6112531,21
21.Harghita5942110,52
22.Hunedoara14282991,56
23.Ialomița7871160,89
24.Iași32101820,93
25.Ilfov29416742,15
26.Maramureș148762123,07
27.Mehedinți5744190,79
28.Mureș172381071,13
29.Neamț13199641,21
30.Olt10834300,66
31.Prahova26522570,78
32.Satu Mare8926681,76
33.Sălaj7465541,61
34.Sibiu18941451,12
35.Suceava197681131,53
36.Teleorman9305601,17
37.Timiș344282573,53
38.Tulcea6180160,5
39.Vaslui12346410,89
40.Vâlcea11273230,87
41.Vrancea7889190,33
42.Mun. București1216603511,89
43.Cazuri noi nealocate pe județe1629*28
 TOTAL752.4823.048

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Alte știri:  Cod galben de ploi torențiale și furtuni în mai multe regiuni ale țării

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 750 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA33
2ARAD9
3ARGEŞ10
4BACĂU10
5BIHOR35
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI28
8BRĂILA4
9BRAŞOV36
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ22
14CONSTANŢA41
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ12
18GALAŢI34
19GIURGIU4
20GORJ14
21HARGHITA6
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA13
24IAŞI16
25ILFOV12
26MARAMUREŞ20
27MEHEDINŢI
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI94
29MUREŞ20
30NEAMŢ10
31OLT11
32PRAHOVA22
33SĂLAJ16
34SATU MARE25
35SIBIU8
36SUCEAVA43
37TELEORMAN28
38TIMIŞ26
39TULCEA2
40VÂLCEA2
41VASLUI13
42VRANCEA2
Total750

Până astăzi, 19.135 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.02.2021 (10:00) – 10.02.2021 (10:00) au fost raportate 79 de decese (45 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Ilfov și București.

Alte știri:  Nicki Minaj și-a anulat concertul la SAGA Festival în ultimul moment, invocând "probleme de siguranță legate de protestele din zonă”

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

75 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.233. Dintre acestea, 955 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.636.574 de teste RT-PCR și 179.760 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.187 de teste RT-PCR (16.770 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.417 la cerere) și 7.597 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 217 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 10 februarie a.c.

Pe teritoriul României, 39.700 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.078 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 153 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.305 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 834 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Alte știri:  Accident grav pe DN 22C în Constanța: un mort și două persoane rănite

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 februarie, 5.470 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 875.126 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 8.491 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.232 în Italia, 2.116 în Spania, 187 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.116 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore  și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 151 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 25 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, au fost raportate 19.729.006 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit3.817.176(+169.713)106.158(+8.219)      10.427       (+104)
Franţa3.197.114(+143.497) 76.057(+3.008)    241.924    (+1.724)
Spania2.822.805(+229.423) 59.081(+2.873)    150.376           –
Italia2.553.032(+86.219) 88.516(+3.055) 2.149.350   (+15.827)
Germania2.221.971(+80.306) 57.120(+5.033) 2.081.966   (+14.666)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 9 FEBRUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 103.448.210 (+3.719.044)2.236.453  (+98.716)59.772.957   (+357.057) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 28 ianuarie – 4 februarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 8 – 9 februarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Urmărește-ne pe Google News sau Facebook
Alte articole

Accident în lanț pe Șoseaua Mangaliei din Constanța

Un grav accident rutier s-a produs vineri dimineață în jurul orei 8:00…

Incendiu de vegetație în Poarta Albă: 242 de salvatori au luptat 7 ore pentru a stăpâni flăcările

Un incendiu de vegetație de proporții a pus la grea încercare echipele…

Un pilot rus, șocat de atacul asupra spitalului de copii din Kiev, și-a trădat colegii și a furnizat informații cruciale Ucrainei

Un pilot rus, mișcat de atacul cu rachete asupra Spitalului de Copii…

CFR reduce viteza trenurilor în acest weekend din cauza caniculei extreme

În acest weekend, traficul feroviar din România va fi afectat de temperaturile…

Elev condamnat la 7 ani de detenție pentru înjunghierea profesoarei de japoneză

Tribunalul București a pronunțat joi, 11 iulie, sentința în cazul elevului care…

Biden l-a numit pe Zelenski – “președintele Putin”, iar pe Karmala Harris – “vicepreședintele Trump”: Summitul NATO, umbrit de gafele președintelui american

Președintele american Joe Biden se confruntă cu o presiune tot mai mare…

România, Bulgaria și Grecia fac progrese în crearea unui coridor militar

Într-o mișcare strategică importantă, miniștrii apărării din România, Bulgaria și Grecia au…