Carlos Alcaraz și-a păstrat locul 1 mondial în clasamentul ATP, după ce l-a învins duminică pe Novak Djokovic într-o finală epică în cinci seturi la Wimbledon.

Partida dintre cei mai buni doi jucători de tenis ai lumii a fost decisă după 4 ore și 46 de minute de joc extrem de intens. După ce a pierdut primul set fără drept de apel, scor 1-6, Alcaraz și-a revenit și a egalat situația, câștigând al doilea set la tiebreak, cu 7-6 (8/6), după ce a salvat o minge de set.

Spaniolul a câștigat cu ușurință și setul 3, cu 6-1, însă Djokovic a revenit și a egalat la doi seturi, impunându-se în setul 4 cu 6-3. În setul decisiv, Djokovic a ratat șansa de a conduce cu 2-0, iar apoi Alcaraz a câștigat trei game-uri la rând, sârbul nereușind să recupereze break-ul până la final.

La doar 20 de ani, Alcaraz îl conduce pe Djokovic cu 880 de puncte în clasamentul ATP Live Rankings. Nimeni altcineva nu se află la mai puțin de 2.000 de puncte de cei doi, pregătind terenul pentru o mare confruntare pentru locul 1 ATP .

Anul trecut, Alcaraz a devenit cel mai tânăr jucător care a câștigat onoarea de nr. 1 la sfârșitul anului. Djokovic deține recordul pentru cele mai multe clasări pe locul 1 la sfârșitul anului, cu șapte, cel mai recent reușind această performanță în 2021.