Japonia a obținut o victorie istorică în meciul de deschidere a Cupei Mondiale 2022, învingând Germania, câștigătoarea din 2014, cu scorul de 2-1.

Takuma Asano a marcat golul victoriei în minutul 83, iar Japonia a surprins cvadrupla campioană mondială Germania cu 2-1, în meciul de deschidere al Cupei Mondiale 2022.

Germania a condus miercuri, pe Khalifa International Stadium, prin penalty-ul transformat de Ilkay Gundogan în minutul 33.

Cu toate acestea, Japonia a revenit în ultimele 15 minute ale meciului, mai întâi prin golul egalizator al lui Ritsu Doan (min. 75) și apoi prin golul de final al lui Asano (min. 83) , pentru a pecetlui o victorie istorică care a venit la doar o zi după ce Arabia Saudită a învins Argentina.

Prin această înfrângere, Germania, care a fost eliminată în faza grupelor în 2018 în calitate de campioană în exercițiu, trebuie să se teamă acum de o a doua eliminare prematură consecutivă.

Japonia se află pe primul loc în grupa E, în care se mai află Spania și Costa Rica, care se întâlnesc în această seară.