• Cazuri noi: 11.073
  • Decese: 586
  • Teste:  72.231
  • ATI:  1.876 pacienti

Dintre cele 591 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 la categoria de vârstă 20-29 ani, 6 la categoria de vârstă 30-39 ani, 19 la categoria de vârstă 40-49 ani, 60 la categoria de vârstă 50-59 ani, 162 la categoria de vârstă 60-69 ani, 187 la categoria de vârstă 70-79 ani și 155 la categoria de vârstă peste 80 ani.

555 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 14 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Un deces înregistrat este al unui pacient infectat în străinătate și raportat de DSP București.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Galați, Ialomița, Prahova și Sibiu, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 586 decese.

Din totalul de 591 de pacienți decedați, 541 erau nevaccinați și 50 vaccinați. Cei 50 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3104316910,37
2.Arad3690032810,09
3.Argeș419563529,11
4.Bacău383372675,74
5.Bihor4462454110,75
6.Bistrița-Năsăud18295584,24
7.Botoșani213721164,54
8.Brașov6046247310,10
9.Brăila205091358,95
10.Buzău214972557,88
11.Caraș-Severin171271005,80
12.Călărași165941087,18
13.Cluj807155019,61
14.Constanța640972989,35
15.Covasna11470775,96
16.Dâmbovița335142579,02
17.Dolj426041426,15
18.Galați401773716,43
19.Giurgiu182542009,51
20.Gorj14130844,88
21.Harghita12634915,68
22.Hunedoara325032748,11
23.Ialomița178661108,73
24.Iași672864127,78
25.Ilfov6972833415,01
26.Maramureș291981843,82
27.Mehedinți14760797,17
28.Mureș354414118,78
29.Neamț289681835,76
30.Olt241161737,22
31.Prahova5860246711,37
32.Satu Mare19268863,75
33.Sălaj16486997,33
34.Sibiu384694518,94
35.Suceava362121773,45
36.Teleorman226721867,79
37.Timiș810474659,32
38.Tulcea12610997,07
39.Vaslui253011425,24
40.Vâlcea244721728,00
41.Vrancea16358645,13
42.Mun. București287209132513,35
43.Din străinătate**177016 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  19444*241 
 TOTAL1.666.09711.073
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Alte articole

VIDEO. Imagini terifiante cu clădiri care se prăbușesc în timpul celui de-al doilea cutremur major din Turcia

O echipă de televiziune a surprins în direct momentul în care cel…

Cutremur în Turcia: Nouă studenți români și un profesor au solicitat sprijin pentru a fi repatriați

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că Ambasada României la Ankara a fost…

Cutremur în Turcia: Bilanțul victimelor crește la cel puțin 1.900 de morți

Două cutremure masive au lovit sud-estul Turciei, în apropiere de granița cu…

Sute de morți în urma unui cutremur puternic care a zguduit Turcia și Siria

Cel puțin 568 de persoane au fost ucise și mii de persoane…

A murit academicianul Răzvan Theodorescu

Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române, a încetat din viaţă luni, la vârsta…

Un nou cutremur cu magnitudinea 7,5 a fost raportat în sud-estul Turciei. Bilanțul victimelor se ridică la peste 1.200 de morți

Autoritatea turcă pentru situații de urgență AFAP și Serviciul Geologic al Statelor…

Bilanțul victimelor cutremurului din Turcia și Siria a crescut la cel puțin 640 de morți

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8 grade care a lovit luni…

România trimite echipe de salvatori în Turcia, după ce un cutremur puternic a lovit luni dimineață sudul Turciei și nordul Siriei

Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență,…