• Cazuri noi: 11.073
  • Decese: 586
  • Teste:  72.231
  • ATI:  1.876 pacienti

Dintre cele 591 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 la categoria de vârstă 20-29 ani, 6 la categoria de vârstă 30-39 ani, 19 la categoria de vârstă 40-49 ani, 60 la categoria de vârstă 50-59 ani, 162 la categoria de vârstă 60-69 ani, 187 la categoria de vârstă 70-79 ani și 155 la categoria de vârstă peste 80 ani.

555 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 14 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Un deces înregistrat este al unui pacient infectat în străinătate și raportat de DSP București.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Galați, Ialomița, Prahova și Sibiu, în luna octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 586 decese.

Din totalul de 591 de pacienți decedați, 541 erau nevaccinați și 50 vaccinați. Cei 50 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3104316910,37
2.Arad3690032810,09
3.Argeș419563529,11
4.Bacău383372675,74
5.Bihor4462454110,75
6.Bistrița-Năsăud18295584,24
7.Botoșani213721164,54
8.Brașov6046247310,10
9.Brăila205091358,95
10.Buzău214972557,88
11.Caraș-Severin171271005,80
12.Călărași165941087,18
13.Cluj807155019,61
14.Constanța640972989,35
15.Covasna11470775,96
16.Dâmbovița335142579,02
17.Dolj426041426,15
18.Galați401773716,43
19.Giurgiu182542009,51
20.Gorj14130844,88
21.Harghita12634915,68
22.Hunedoara325032748,11
23.Ialomița178661108,73
24.Iași672864127,78
25.Ilfov6972833415,01
26.Maramureș291981843,82
27.Mehedinți14760797,17
28.Mureș354414118,78
29.Neamț289681835,76
30.Olt241161737,22
31.Prahova5860246711,37
32.Satu Mare19268863,75
33.Sălaj16486997,33
34.Sibiu384694518,94
35.Suceava362121773,45
36.Teleorman226721867,79
37.Timiș810474659,32
38.Tulcea12610997,07
39.Vaslui253011425,24
40.Vâlcea244721728,00
41.Vrancea16358645,13
42.Mun. București287209132513,35
43.Din străinătate**177016 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  19444*241 
 TOTAL1.666.09711.073
Urmărește-ne pe Facebook
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole

VIDEO. George Simion, stropit cu cerneală la Iași

Copreședintele AUR, George Simion, a fost stropit cu cerneală, luni, la Iaşi,…

Rusia avertizează Japonia să nu se amestece în criza din Ucraina

Echipa ministrului rus de externe a avertizat Japonia să nu se amestece…

ÎPS Teodosie a primit trei amenzi într-o singură zi. Arhiepiscopia Tomisului transmite că sunt “ilegale”

ÎPS Teodosie a primit trei amenzi pentru nerespectarea carantinei într-o singură zi.…

SUA le cere cetățenilor americani să părăsească imediat Ucraina

Departamentul de Stat al SUA a cerut evacuarea cetățenilor americani din Ucraina,…

ÎPS Teodosie, amendat cu 1000 de lei pentru că nu a respectat carantina

ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a fost amendat, luni, de poliţiştii constănţeni cu…