• Cazuri noi: 12.474
  • Decese: 480
  • Teste:  66.679
  • ATI:  1.875 pacienti

Dintre cele 481 decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 22 la categoria de vârstă 40-49 ani, 41 la categoria de vârstă 50-59 ani, 104 la categoria de vârstă 60-69 ani, 168 la categoria de vârstă 70-79 ani și 141 la categoria de vârstă peste 80 ani.

418 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 43 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 20 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat 1 deces anterior intervalului de referință, survenite în județul Maramureș, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 480 decese.

Din totalul de 481 pacienți decedați, 441 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 13 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3029827010,69
2.Arad3582236110,07
3.Argeș402644509,59
4.Bacău373423005,69
5.Bihor4300056510,03
6.Bistrița-Năsăud179961095,01
7.Botoșani209921195,01
8.Brașov5898249010,28
9.Brăila200142679,49
10.Buzău205352378,15
11.Caraș-Severin167301445,89
12.Călărași161651447,92
13.Cluj792096179,77
14.Constanța6290947310,38
15.Covasna111571215,71
16.Dâmbovița323722258,89
17.Dolj418762646,95
18.Galați388715216,77
19.Giurgiu174571249,43
20.Gorj13767955,00
21.Harghita122611615,63
22.Hunedoara316654397,74
23.Ialomița174492849,74
24.Iași658235028,85
25.Ilfov6828555516,64
26.Maramureș287141313,97
27.Mehedinți144371017,78
28.Mureș343595068,27
29.Neamț282852086,31
30.Olt233682297,73
31.Prahova5675363812,07
32.Satu Mare188451133,44
33.Sălaj161231297,51
34.Sibiu368516388,81
35.Suceava356641413,80
36.Teleorman220692538,16
37.Timiș793864209,97
38.Tulcea122501157,18
39.Vaslui248021765,95
40.Vâlcea236125008,24
41.Vrancea160381645,41
42.Mun. București281519170915,25
43.Din străinătate**173210
44.Cazuri noi nealocate pe județe  22453*-1.544
 TOTAL1.628.50112.474
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Alte articole

VIDEO. Imagini terifiante cu clădiri care se prăbușesc în timpul celui de-al doilea cutremur major din Turcia

O echipă de televiziune a surprins în direct momentul în care cel…

Cutremur în Turcia: Nouă studenți români și un profesor au solicitat sprijin pentru a fi repatriați

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că Ambasada României la Ankara a fost…

Cutremur în Turcia: Bilanțul victimelor crește la cel puțin 1.900 de morți

Două cutremure masive au lovit sud-estul Turciei, în apropiere de granița cu…

Sute de morți în urma unui cutremur puternic care a zguduit Turcia și Siria

Cel puțin 568 de persoane au fost ucise și mii de persoane…

A murit academicianul Răzvan Theodorescu

Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române, a încetat din viaţă luni, la vârsta…

Bilanțul victimelor cutremurului din Turcia și Siria a crescut la cel puțin 640 de morți

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8 grade care a lovit luni…

Un nou cutremur cu magnitudinea 7,5 a fost raportat în sud-estul Turciei. Bilanțul victimelor se ridică la peste 1.200 de morți

Autoritatea turcă pentru situații de urgență AFAP și Serviciul Geologic al Statelor…

România trimite echipe de salvatori în Turcia, după ce un cutremur puternic a lovit luni dimineață sudul Turciei și nordul Siriei

Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență,…