• Cazuri noi: 12.474
  • Decese: 480
  • Teste:  66.679
  • ATI:  1.875 pacienti

Dintre cele 481 decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 22 la categoria de vârstă 40-49 ani, 41 la categoria de vârstă 50-59 ani, 104 la categoria de vârstă 60-69 ani, 168 la categoria de vârstă 70-79 ani și 141 la categoria de vârstă peste 80 ani.

418 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 43 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 20 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat 1 deces anterior intervalului de referință, survenite în județul Maramureș, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 480 decese.

Din totalul de 481 pacienți decedați, 441 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 13 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3029827010,69
2.Arad3582236110,07
3.Argeș402644509,59
4.Bacău373423005,69
5.Bihor4300056510,03
6.Bistrița-Năsăud179961095,01
7.Botoșani209921195,01
8.Brașov5898249010,28
9.Brăila200142679,49
10.Buzău205352378,15
11.Caraș-Severin167301445,89
12.Călărași161651447,92
13.Cluj792096179,77
14.Constanța6290947310,38
15.Covasna111571215,71
16.Dâmbovița323722258,89
17.Dolj418762646,95
18.Galați388715216,77
19.Giurgiu174571249,43
20.Gorj13767955,00
21.Harghita122611615,63
22.Hunedoara316654397,74
23.Ialomița174492849,74
24.Iași658235028,85
25.Ilfov6828555516,64
26.Maramureș287141313,97
27.Mehedinți144371017,78
28.Mureș343595068,27
29.Neamț282852086,31
30.Olt233682297,73
31.Prahova5675363812,07
32.Satu Mare188451133,44
33.Sălaj161231297,51
34.Sibiu368516388,81
35.Suceava356641413,80
36.Teleorman220692538,16
37.Timiș793864209,97
38.Tulcea122501157,18
39.Vaslui248021765,95
40.Vâlcea236125008,24
41.Vrancea160381645,41
42.Mun. București281519170915,25
43.Din străinătate**173210
44.Cazuri noi nealocate pe județe  22453*-1.544
 TOTAL1.628.50112.474
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Alte articole

Rafila îndeamnă oamenii de până la 40 de ani să ridice „cât mai repede” pastilele de iodură de potasiu

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, îi îndeamnă pe românii cu vârsta de până…

Taiwanul nu este o parte a SUA, ci un teritoriu chinezesc, afirmă ministrul chinez de externe

Ministrul chinez de externe, Wang Yi, a declarat duminică că Taiwanul nu…

Șeful ANAF, despre Diana Șoșoacă: Are un comportament ca orice contribuabil rău-platnic

Şeful ANAF, Lucian Heiuş, a declarat, referindu-se la datoriile pe care senatorul…

Atacul asupra centralei nucleare din Ucraina este “un lucru sinucigaș”, afirmă șeful ONU, care solicită acces internațional

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a cerut luni ca inspectorilor internaționali…

Zelenski: “Referendumurile” rusești în zonele ocupate vor bloca viitoarele negocieri

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că, dacă Rusia organizează așa-numitele referendumuri…

Autoritatea de reglementare nucleară din Ucraina spune că rușii au minat centrala nucleară din Zaporojie

Compania nucleară de stat din Ucraina a acuzat forțele rusești care controlează…

Beijingul anunță noi exerciții militare în apropierea Taiwanului

După ce operațiunile cu focuri reale programate anterior s-au încheiat duminică, armata…