• Cazuri noi: 13.197
  • Decese: 413
  • Teste:  68.099
  • ATI:  1.881 pacienti

Dintre cele 415 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 39 la categoria de vârstă 50-59 ani, 106 la categoria de vârstă 60-69 ani, 145 la categoria de vârstă 70-79 ani și 106 la categoria de vârstă peste 80 ani.

370 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 32 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 13 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Bacău, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 413 decese.

Din totalul de 415 pacienți decedați, 365 erau nevaccinați și 50 vaccinați. Cei 50 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 de ani și peste 80 de ani. 46 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 4 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3002827910,68
2.Arad354614159,73
3.Argeș398144179,72
4.Bacău370423065,54
5.Bihor424355119,65
6.Bistrița-Năsăud17887805,00
7.Botoșani208731204,95
8.Brașov5849256710,03
9.Brăila197472639,18
10.Buzău202982507,90
11.Caraș-Severin165861115,83
12.Călărași160211557,88
13.Cluj785925249,59
14.Constanța6243658110,35
15.Covasna11036745,62
16.Dâmbovița321473268,71
17.Dolj416122597,05
18.Galați383503666,65
19.Giurgiu173331769,36
20.Gorj136721585,10
21.Harghita121001225,49
22.Hunedoara312262087,39
23.Ialomița171651509,90
24.Iași653215799,07
25.Ilfov6773051716,70
26.Maramureș285832113,98
27.Mehedinți143361547,81
28.Mureș338533617,92
29.Neamț280772326,26
30.Olt231392597,66
31.Prahova5611546411,92
32.Satu Mare18732883,36
33.Sălaj159941127,35
34.Sibiu362135498,28
35.Suceava355231843,90
36.Teleorman21816848,17
37.Timiș789665929,97
38.Tulcea121351187,32
39.Vaslui246262066,16
40.Vâlcea231122867,78
41.Vrancea158742175,39
42.Mun. București279810183915,67
43.Din străinătate**172218
44.Cazuri noi nealocate pe județe  23997*-291
 TOTAL1.616.02713.197
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.