• Cazuri noi: 14.950
  • Decese: 512
  • Teste:  75.144
  • ATI:  1.861 pacienti

Dintre cele 512 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 4 la categoria de vârstă 20-29 ani, 11 la categoria de vârstă 30-39 ani, 19 la categoria de vârstă 40-49 ani, 46 la categoria de vârstă 50-59 ani, 128 la categoria de vârstă 60-69 ani, 165 la categoria de vârstă 70-79 ani și 138 la categoria de vârstă peste 80 ani.

464 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 33 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 15 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 4 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Alba și Suceava, 1 în luna iunie 2021 și 3 în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 508 decese.

Din totalul de 512 pacienți decedați, 465 erau nevaccinați și 47 vaccinați. Cei 47 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2974935910,62
2.Arad350463629,84
3.Argeș393976949,54
4.Bacău367363395,49
5.Bihor419246169,56
6.Bistrița-Năsăud17807865,07
7.Botoșani207531464,93
8.Brașov579256989,99
9.Brăila194841909,11
10.Buzău200484437,95
11.Caraș-Severin164752015,80
12.Călărași158661667,85
13.Cluj780685749,50
14.Constanța6185560210,37
15.Covasna10962605,64
16.Dâmbovița318214238,54
17.Dolj413533537,11
18.Galați379842826,51
19.Giurgiu171571249,49
20.Gorj135141395,07
21.Harghita119781605,39
22.Hunedoara310182957,38
23.Ialomița1701532910,08
24.Iași647425729,11
25.Ilfov6721370416,95
26.Maramureș283721204,04
27.Mehedinți141821607,91
28.Mureș334925007,79
29.Neamț278453466,18
30.Olt228801627,83
31.Prahova55651106911,83
32.Satu Mare186441233,33
33.Sălaj158821677,31
34.Sibiu356644517,61
35.Suceava353392083,99
36.Teleorman217323558,12
37.Timiș783745279,89
38.Tulcea120171367,11
39.Vaslui244201166,19
40.Vâlcea228262517,50
41.Vrancea156571575,33
42.Mun. București277971208015,93
43.Din străinătate**17047 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  24288*-902 
 TOTAL1.602.83014.950 
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Alte articole

VIDEO. Imagini terifiante cu clădiri care se prăbușesc în timpul celui de-al doilea cutremur major din Turcia

O echipă de televiziune a surprins în direct momentul în care cel…

Cutremur în Turcia: Nouă studenți români și un profesor au solicitat sprijin pentru a fi repatriați

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că Ambasada României la Ankara a fost…

Cutremur în Turcia: Bilanțul victimelor crește la cel puțin 1.900 de morți

Două cutremure masive au lovit sud-estul Turciei, în apropiere de granița cu…

Sute de morți în urma unui cutremur puternic care a zguduit Turcia și Siria

Cel puțin 568 de persoane au fost ucise și mii de persoane…

A murit academicianul Răzvan Theodorescu

Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române, a încetat din viaţă luni, la vârsta…

Bilanțul victimelor cutremurului din Turcia și Siria a crescut la cel puțin 640 de morți

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8 grade care a lovit luni…

Un nou cutremur cu magnitudinea 7,5 a fost raportat în sud-estul Turciei. Bilanțul victimelor se ridică la peste 1.200 de morți

Autoritatea turcă pentru situații de urgență AFAP și Serviciul Geologic al Statelor…

România trimite echipe de salvatori în Turcia, după ce un cutremur puternic a lovit luni dimineață sudul Turciei și nordul Siriei

Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență,…