• Cazuri noi: 15.410
  • Decese: 357
  • Teste:  66.076
  • ATI:  1.848 pacienti

Dintre cele 357 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 40 la categoria de vârstă 50-59 ani, 78 la categoria de vârstă 60-69 ani, 128 la categoria de vârstă 70-79 ani și 93 la categoria de vârstă peste 80 ani.

261 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 19 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 77 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în județul Maramureș, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 356 de decese.

Din totalul de 357 de pacienți decedați, 324 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse îngrupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba283862909,29
2.Arad333294079,04
3.Argeș370655078,60
4.Bacău351953264,86
5.Bihor394505428,18
6.Bistrița-Năsăud172821295,24
7.Botoșani200351644,73
8.Brașov555904209,00
9.Brăila184512157,83
10.Buzău186221807,06
11.Caraș-Severin157871825,44
12.Călărași150341867,39
13.Cluj755584889,37
14.Constanța593226259,59
15.Covasna10522414,46
16.Dâmbovița301333427,50
17.Dolj398473677,30
18.Galați364971766,44
19.Giurgiu161401459,04
20.Gorj129271704,75
21.Harghita113151494,74
22.Hunedoara297924186,88
23.Ialomița1601515310,06
24.Iași620067158,83
25.Ilfov6432637517,33
26.Maramureș277321454,34
27.Mehedinți134921448,20
28.Mureș315805526,26
29.Neamț266422736,08
30.Olt218562547,54
31.Prahova5211372210,50
32.Satu Mare181901113,33
33.Sălaj151871646,84
34.Sibiu341702647,56
35.Suceava343852004,27
36.Teleorman205862047,98
37.Timiș7581255810,23
38.Tulcea114391446,55
39.Vaslui235512046,13
40.Vâlcea217762747,27
41.Vrancea149121634,74
42.Mun. București266712238916,54
43.Din străinătate**165810
44.Cazuri noi nealocate pe județe  24523*923
 TOTAL1.534.94215.410
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Alte articole

Rafila îndeamnă oamenii de până la 40 de ani să ridice „cât mai repede” pastilele de iodură de potasiu

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, îi îndeamnă pe românii cu vârsta de până…

Taiwanul nu este o parte a SUA, ci un teritoriu chinezesc, afirmă ministrul chinez de externe

Ministrul chinez de externe, Wang Yi, a declarat duminică că Taiwanul nu…

Șeful ANAF, despre Diana Șoșoacă: Are un comportament ca orice contribuabil rău-platnic

Şeful ANAF, Lucian Heiuş, a declarat, referindu-se la datoriile pe care senatorul…

Autoritatea de reglementare nucleară din Ucraina spune că rușii au minat centrala nucleară din Zaporojie

Compania nucleară de stat din Ucraina a acuzat forțele rusești care controlează…

Atacul asupra centralei nucleare din Ucraina este “un lucru sinucigaș”, afirmă șeful ONU, care solicită acces internațional

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a cerut luni ca inspectorilor internaționali…

Zelenski: “Referendumurile” rusești în zonele ocupate vor bloca viitoarele negocieri

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că, dacă Rusia organizează așa-numitele referendumuri…

Soldat rus condamnat la 10 ani de închisoare în Ucraina, după ce a tras cu tancul într-un bloc

Un tribunal ucrainean a condamnat luni un soldat rus la 10 ani…

Beijingul anunță noi exerciții militare în apropierea Taiwanului

După ce operațiunile cu focuri reale programate anterior s-au încheiat duminică, armata…