• Cazuri noi: 15.410
  • Decese: 357
  • Teste:  66.076
  • ATI:  1.848 pacienti

Dintre cele 357 de decese, 4 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 40 la categoria de vârstă 50-59 ani, 78 la categoria de vârstă 60-69 ani, 128 la categoria de vârstă 70-79 ani și 93 la categoria de vârstă peste 80 ani.

261 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 19 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 77 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în județul Maramureș, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 356 de decese.

Din totalul de 357 de pacienți decedați, 324 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse îngrupele de vârstă 40-49 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba283862909,29
2.Arad333294079,04
3.Argeș370655078,60
4.Bacău351953264,86
5.Bihor394505428,18
6.Bistrița-Năsăud172821295,24
7.Botoșani200351644,73
8.Brașov555904209,00
9.Brăila184512157,83
10.Buzău186221807,06
11.Caraș-Severin157871825,44
12.Călărași150341867,39
13.Cluj755584889,37
14.Constanța593226259,59
15.Covasna10522414,46
16.Dâmbovița301333427,50
17.Dolj398473677,30
18.Galați364971766,44
19.Giurgiu161401459,04
20.Gorj129271704,75
21.Harghita113151494,74
22.Hunedoara297924186,88
23.Ialomița1601515310,06
24.Iași620067158,83
25.Ilfov6432637517,33
26.Maramureș277321454,34
27.Mehedinți134921448,20
28.Mureș315805526,26
29.Neamț266422736,08
30.Olt218562547,54
31.Prahova5211372210,50
32.Satu Mare181901113,33
33.Sălaj151871646,84
34.Sibiu341702647,56
35.Suceava343852004,27
36.Teleorman205862047,98
37.Timiș7581255810,23
38.Tulcea114391446,55
39.Vaslui235512046,13
40.Vâlcea217762747,27
41.Vrancea149121634,74
42.Mun. București266712238916,54
43.Din străinătate**165810
44.Cazuri noi nealocate pe județe  24523*923
 TOTAL1.534.94215.410
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Alte articole

VIDEO. Imagini terifiante cu clădiri care se prăbușesc în timpul celui de-al doilea cutremur major din Turcia

O echipă de televiziune a surprins în direct momentul în care cel…

Cutremur în Turcia: Nouă studenți români și un profesor au solicitat sprijin pentru a fi repatriați

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că Ambasada României la Ankara a fost…

Cutremur în Turcia: Bilanțul victimelor crește la cel puțin 1.900 de morți

Două cutremure masive au lovit sud-estul Turciei, în apropiere de granița cu…

A murit academicianul Răzvan Theodorescu

Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române, a încetat din viaţă luni, la vârsta…

Un nou cutremur cu magnitudinea 7,5 a fost raportat în sud-estul Turciei. Bilanțul victimelor se ridică la peste 1.200 de morți

Autoritatea turcă pentru situații de urgență AFAP și Serviciul Geologic al Statelor…

Bilanțul victimelor cutremurului din Turcia și Siria a crescut la cel puțin 640 de morți

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8 grade care a lovit luni…

România trimite echipe de salvatori în Turcia, după ce un cutremur puternic a lovit luni dimineață sudul Turciei și nordul Siriei

Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență,…