• Cazuri noi : 16.110
  • Decese: 448
  • Teste: 66.880
  • ATI:  1.815 pacienti

Dintre cele 448 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 21 la categoria de vârstă 40-49 ani, 66 la categoria de vârstă 50-59 ani, 104 la categoria de vârstă 60-69 ani, 148 la categoria de vârstă 70-79 ani și 108 la categoria de vârstă peste 80 ani.

412 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 12 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 24 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

Din totalul de 448 de pacienți decedați, 412 erau nevaccinați și 36 vaccinați. Cei 36 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 23 și 80 de ani. 35 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba280963528,82
2.Arad329223668,84
3.Argeș365584288,20
4.Bacău348693574,68
5.Bihor389084797,73
6.Bistrița-Năsăud171531075,43
7.Botoșani198711754,76
8.Brașov551704628,67
9.Brăila182362797,70
10.Buzău184424936,70
11.Caraș-Severin156051175,40
12.Călărași148482167,19
13.Cluj750706999,11
14.Constanța586974289,36
15.Covasna104812074,17
16.Dâmbovița297913737,07
17.Dolj394803367,23
18.Galați363212776,57
19.Giurgiu159951598,94
20.Gorj127571454,58
21.Harghita111661514,47
22.Hunedoara29374826,73
23.Ialomița1586218810,01
24.Iași612917088,81
25.Ilfov6395178717,23
26.Maramureș275871744,45
27.Mehedinți133481408,15
28.Mureș310284595,79
29.Neamț263692906,01
30.Olt216022737,32
31.Prahova5139170610,04
32.Satu Mare180791183,31
33.Sălaj150231406,92
34.Sibiu339062757,50
35.Suceava341852314,27
36.Teleorman203822027,96
37.Timiș7525463110,30
38.Tulcea112951436,38
39.Vaslui233472486,04
40.Vâlcea215022067,08
41.Vrancea147492194,62
42.Mun. București264323301816,50
43.Din străinătate**164810
44.Cazuri noi nealocate pe județe  23600*256
 TOTAL1.519.53216.110
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Alte articole

VIDEO. Imagini terifiante cu clădiri care se prăbușesc în timpul celui de-al doilea cutremur major din Turcia

O echipă de televiziune a surprins în direct momentul în care cel…

Cutremur în Turcia: Nouă studenți români și un profesor au solicitat sprijin pentru a fi repatriați

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că Ambasada României la Ankara a fost…

Cutremur în Turcia: Bilanțul victimelor crește la cel puțin 1.900 de morți

Două cutremure masive au lovit sud-estul Turciei, în apropiere de granița cu…

A murit academicianul Răzvan Theodorescu

Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române, a încetat din viaţă luni, la vârsta…

Un nou cutremur cu magnitudinea 7,5 a fost raportat în sud-estul Turciei. Bilanțul victimelor se ridică la peste 1.200 de morți

Autoritatea turcă pentru situații de urgență AFAP și Serviciul Geologic al Statelor…

Bilanțul victimelor cutremurului din Turcia și Siria a crescut la cel puțin 640 de morți

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8 grade care a lovit luni…

România trimite echipe de salvatori în Turcia, după ce un cutremur puternic a lovit luni dimineață sudul Turciei și nordul Siriei

Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență,…