Farul Constanţa a obţinut o victorie importantă în prima manşă a primului tur preliminar al Ligii Campionilor la fotbal. Echipa lui Gică Hagi a învins cu scorul de 1-0 (0-0) formaţia Sheriff Tiraspol, într-un meci desfăşurat miercuri seara, la Ovidiu.

Partida a început cu ocaziile clare ale gazdelor, Mazilu fiind aproape de a deschide scorul în minutul 2, dar portarul Koval a intervenit salvator. Sheriff a replicat prin Garananga, însă portarul Aioani a intervenit bine. În minutul 12, Mazilu a mai avut o şansă de a marca, dar Koval a scos din nou şutul atacantului român.

Singurul gol al meciului a venit în minutul 56, prin David Kiki, care a primit o pasă decisivă de la Alibec şi a înscris cu un şut bine plasat, învingându-l pe portarul advers. Sheriff a încercat să revină în joc, Mbekeli fiind aproape de a egala în minutul 67, dar fără succes.

Garananga a mai încercat o dată să îl învingă pe Aioani, dar portarul Farului a avut o intervenţie fantastică în minutul 73. Echipa constănţeană a reuşit să-şi păstreze avantajul şi s-a impus cu 1-0.

Returul se va disputa în Tiraspol, pe 18 iulie.

FARUL: Aioani – Kiki, M. Popescu, K. Boli, Borza (Sali 70) – Artean, Nedelcu, T. Băluţă (Diogo Queiros 58) – Mazilu (D. Sîrbu 70), Rivaldinho (Borgnino 58), Alibec (Marins 84).
Antrenor: Gheorghe Hagi.

SHERIFF TIRASPOL: Koval – Zohouri, Tovar, Garananga, Bueno, Apostolakis (Djibo 89) – Talal (Badolo 64), Kyabou(Ademo 64), Joao Paulo Fernandes – Luvannor, Mbekeli (Paiva 72).
Antrenor: Roberto Bordin.