Max Verstappen a câștigat primul său Campionat Mondial de Formula 1 după ce l-a învins pe Lewis Hamilton într-un final controversat la Marele Premiu de la Abu Dhabi duminică.

Acest sezon a fost proclamat ca fiind unul dintre cele mai mari din istoria sportului, iar cursa pentru titlu s-a redus la cel mai nebun ultim tur posibil.

Înaintea ultimei curse de la Abu Dhabi cei doi se aflau la egalitate de puncte, lucru nemaiîntâlnit în Formula 1 din 1974. Max Verstappen (Red Bull) a plecat din pole position, iar Lewis Hamilton (Mercedes) de pe a doua poziție de pe grila de start. Verstappen a optat pentru pneuri ”soft”, în timp ce Hamilton pentru cauciucuri ”medium”.

La mijlocul cursei, distanța dintre cei doi era 3,6 secunde, iar avansul lui Hamilton a crescut constant. În turul 38, Max Verstappen a schimbat din nou pneurile și a ieșit la 17 secunde în spatele lui Hamilton. Distanța dintre cei doi era una considerabilă, iar Hamilton părea că va câștiga titlul mondial. În turul 54 a avut loc un accident, a fost introdusă mașina de ”safety”. Verstappen a profitat de ocazie, a intrat la boxe și a schimbat din nou cauciucurile, a trecut pe ”soft”. Safety car-ul a ieșit cu un tur înainte de final. Verstappen a atacat și l-a depășit pe Hamilton în ultimul tur și a devenit noul campion mondial.

“Este o nebunie. Nu știu ce să spun. Sunt atât de mulțumit de echipă și de toți acești tipi. Îmi place atât de mult să lucrez cu ei”, a spus după cursă un Verstappen, în vârstă de 24 de ani, emoționat și ușor uluit.
“În sfârșit, astăzi, am avut puțin noroc. Echipa mea știe că îi iubesc și vreau să fac asta cu ei în următorii 10 sau 15 ani!”

Alte știri:  Moscova trimite un nou ambasador la București

Victoria lui Verstappen l-a împiedicat pe Hamilton să depășească recordul pe care încă îl împărtășește cu legenda Michael Schumacher.

Mercedes a depus ulterior o contestație dar nu a avut câștig de cauză.