Simona Halep a vorbit despre meciul din primul tur al competiției Miami Open, pierdut în fața jucătoarei spaniole Paula Badosa. Aceasta a fost prima partidă a jucătoarei noastre după o pauză de aproape un an și jumătate în care a fost suspendată din tenis.

Chiar dacă a pierdut meciul, Simona Halep a spus că experiența revenirii pe teren a fost pozitivă.

“”Paula a fost o adeversară foarte bună, cu un nivel de tenis ridicat, m-am bucurat de prezenţa mea pe teren, de faptul că atâţia oameni mă susţin. A fost o zi specială. Mă bucur că au fost români mulți în tribune, mereu mă simt ca şi cum joc acasă, au fost gălăgioși în sensul bun şi mă ajută. A fost familia, dar şi prieteni apropiați alături de mine.,” a adăugat fostul lider mondial.

Deși nu se află încă în cea mai bună formă fizică, Halep s-a declarat mulțumită de modul în care a arătat pe teren la primul meci.

“După primele cinci puncte pierdute am fost foarte nervoasă, am știut că va fi greu, nu știam la ce să mă aștept, dar încet mi-am intrat în ritm, am câștigat primul game și mi-am spus: hai, că nu-s așa rea, va fi bine, știam că va fi greu, dar în cele din urmă a fost bine.” a spus Simona.

Partida de miercuri de la Miami, încheiată în trei seturi, cu scorul de 6-1, 4-6, 3-6, a marcat revenirea Simonei Halep pe teren după o pauză de 569 de zile. Această pauză a fost cauzată de o suspendare inițială de patru ani, impusă după ce a fost depistată pozitiv la roxadustat. Totuși, la 5 martie, Tribunalul de Arbitraj Sportiv a decis să reducă suspendarea Simonei Halep la nouă luni. Conform deciziei TAS, suspendarea sportivei românce a expirat la data de 6 iulie 2023, adică în urmă cu aproximativ opt luni, permițându-i fostului lider WTA să revină în competiții.

Alte știri:  Indonezia a emis o alertă de tsunami după ce un vulcan a erupt pe o insulă îndepărtată