Rezultatele parțiale arată că Vergil Chițac (PNL), primarul în funcție, se îndreaptă spre o victorie în alegerile pentru un nou mandat la Primăria Constanța. El conduce cu 29.5% din voturi, în timp ce Stelian Ion (USR) a obținut 21%, clasându-se pe locul doi.

Pe locul trei se află Horia Constantinescu (PSD) cu 20% din voturi. Ovidiu Cupșa (AUR) a obținut 11%.

Horia Constantinescu și-a recunoscut înfrângerea și a transmis un mesaj prin care și-a asumat rezultatul votului.

Rezultate Primăria Constanța 2024

PartidVoturi%
V. CHIŢAC29.91129,49%
S. ION21.17520,88%
H. CONSTANTINESCU20.84520,55%
O. CUPŞA11.31511,16%
F. OVANESIAN4.8804,81%
M. MITULESCU2.6452,61%
A. BÎLBĂ2.1252,1%
V. BERECHET1.9651,94%
G. ESERGHEP1.6721,65%
C. POPESCU1.4021,38%
G. POPESCU1.1631,15%
E. VOINEAGU8650,85%
V. CRUCERU8260,81%
S. PRISĂCARU6240,62%

Rezultate Președinte Consiliul Județean Constanța 2024:

F. MITROI94.32638,38%
C. GRASA58.06323,62%
M. MURAD35.43814,42%
C. PALAZ27.67111,26%
C. STANCOVICI11.3164,6%
M. LUPU7.2342,94%
D. BĂDRĂGAN6.1672,51%
M. PANĂ2.8371,15%

Rezultate Consiliul Local Constanța 2024

PartidMand.Voturi%
PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT023.52523,38%
PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL022.54822,41%
ADU020.59320,47%
AUR015.47015,38%
PARTIDUL ECOLOGIST ROMÂN03.5283,51%
F. OVANESIAN03.5233,5%
PARTIDUL UMANIST SOCIAL LIBERAL02.5272,51%
PARTIDUL MAKEDONARMÂNILOR DIN ROMÂNIA01.7761,77%
G. POPESCU01.4911,48%
PARTIDUL ALTERNATIVA DREAPTĂ01.4131,4%
PARTIDUL ROMÂNIA MARE01.2441,24%
PARTIDUL VERDE01.2101,2%
E. VOINEAGU01.1771,17%
N. ALIANȚA05790,58%

Rezultate Consiliul Județean Constanța 2024

PartidMand.Voturi%
PARTIDUL NAȚIONAL LIBERAL087.79936,54%
PARTIDUL SOCIAL DEMOCRAT056.38423,47%
AUR037.75515,71%
ADU031.79613,23%
PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA010.8374,51%
PARTIDUL ECOLOGIST ROMÂN07.1902,99%
PARTIDUL UMANIST SOCIAL LIBERAL04.9072,04%
PARTIDUL ALTERNATIVA DREAPTĂ03.6141,5%

La alegerile pentru Președintele Consiliul Județean, pe primul loc se află Florin Mitroi (PNL) cu 38,6%, urmat de Cătălin Grasa (PSD) cu 23,7% și Mohhamad Murad (AUR) cu 14,30%.

La Consiliul Local Constanța, PSD conduce cu 23,7%, urmat de PNL cu 22.45% și Alianța Dreapta Unită cu 20.40%. Aur se află pe locul 4 cu 15. 35%.

Urmărește-ne pe Google News sau Facebook
Alte articole

Cinci autoturisme s-au ciocnit pe un drum din județul Constanța – 18 persoane implicate

Un grav accident rutier s-a produs astăzi, 18 iunie 2024, în județul…

Xi Jinping acuză SUA că încearcă să îl păcălească să invadeze Taiwanul

Președintele chinez Xi Jinping a acuzat Statele Unite că încearcă să-l păcălească…

Avertizare meteorologică: Valul de caniculă se extinde în toată țara

Vremea toridă se va extinde în următoarele zile în întreaga țară, iar…

Șeful IPJ Cluj, chestorul Mihai Rus, reținut de DNA pentru complicitate la abuz în serviciu și fals în declarații

Procurorii DNA din cadrul Serviciului Teritorial Cluj au dispus reținerea pentru 24…

Jocurile Olimpice de vară, o amenințare pentru sănătatea sportivilor din cauza căldurii extreme

Sportivii și oamenii de știință atrag atenția asupra riscurilor reprezentate de căldura…

China deschide o anchetă anti-dumping împotriva importurilor de carne de porc din Uniunea Europeană

China a deschis o investigație anti-dumping cu privire la importurile de carne…

Putin efectuează o vizită “prietenoasă” în Coreea de Nord

Președintele rus Vladimir Putin va efectua o vizită istorică în Coreea de…