Echipa națională de fotbal a României a reușit să obțină un punct important în deplasarea de la Lucerna, în cadrul preliminariilor pentru Euro 2024. Partida disputată împotriva Elveției a fost una extrem de dificilă pentru tricolori, care au fost conduși cu 2-0 la pauză.

Elveția a deschis scorul în minutul 28, prin Amdouni, care a profitat de o ieșire neinspirată din poartă a lui Moldovan. Amdouni a marcat din nou în minutul 41, în urma unui contraatac rapid al echipei elvețiene.

Cu toate acestea, echipa antrenată de Edi Iordănescu nu a renunțat și a continuat să lupte până în ultima clipă. În partea secundă a meciului, România a început să aibă mai multe ocazii de gol, dar fără a reuși să înscrie.

Totuși, schimbările făcute de antrenorul român au dat roade. Valentin Mihăilă, fotbalistul celor de la Parma, a fost introdus în teren în repriza a doua și a reușit să înscrie de două ori în prelungirile partidei, ducând scorul la egalitate. Olimpiu Moruțan a fost cel care i-a pasat decisiv în ambele rânduri.