Farul Constanța a fost eliminată din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal de către Sheriff Tiraspol după un meci tensionat care s-a încheiat cu scorul de 3-0 (1-0, 1-0) în prelungiri. Amine Talal (45+1), Jerome Ngom Mbekeli (99) și Peter Ademo (105+1) au marcat golurile pentru campioana Republicii Moldova, după ce Farul câștigase primul meci cu 1-0 la Ovidiu.

Meciul a fost dominat de echipa Sheriff Tiraspol, care a ratat ocazii bune și în prima manșă, dar a reușit să își controleze adversarul de la un capăt la altul pe terenul propriu. Marocanul Talal a ratat primele ocazii ale gazdelor, însă a reușit să deschidă scorul în minutul 45+1, după o pasă primită de la camerunezul Mbekeli.

Farul a încercat să revină în repriza a doua, dar a ratat o șansă clară de egalare prin Alibec – Mazilu și nu a reușit să creeze oportunități concrete în fața portarului transnistrean. Sheriff a avut mai multe ocazii de a închide meciul în timpul regulamentar, dar Aioani a reușit să respingă șutul lui Apostolakis în minutul 90+3.

În prelungiri, echipa gazdă a marcat două goluri prin Mbekeli și Ademo, iar Farul a fost neinspirată și fără vlagă în ultima repriză a jocului. Sheriff Tiraspol va juca în al doilea preliminar al Ligii Campionilor cu Maccabi Haifa, în timp ce Farul va evolua în turul secund preliminar al Europa Conference League cu învinsa dintre Urartu și Zrinjski.