Naționala de box a României a obținut rezultate remarcabile la Campionatul European de Tineret desfășurat în perioada 13-17 aprilie la Porec, Croația.

Amalia Niță, legitimată la CSM Constanța, a adus țării noastre medalia de aur, impunându-se în finala categoriei 75 kg în fața ucrainencei Olga Pilipciuk.

Aceasta este cea de-a patra medalie europeană cucerită de tânăra pugilistă de 19 ani. Constănțeanca s-a mai impus la junioare în 2021 la Tbilisi și 2022 la Montesilvano, precum și anul trecut la categoria de tineret la Erevan.

Lotul feminin pregătit de antrenorii Constantin Gălbenușe și Luminița Turcin a obținut și o medalie de argint prin Amalia Țugui la 66 kg, învinsă în finală din nefericire la decizia arbitrilor. Pe lângă aceste rezultate remarcabile, România a fost reprezentată și de alte sportive de perspectivă, printre care Ramona Manea, Lucica Petrache sau Eliza Șopterean.

La masculin, Iosif Bandulă a câștigat argintul la categoria 63,5 kg, fiind învins tot în ultimul act. Fabian Stroe și Mario Ciprian Iofciu au adus țării noastre câte o medalie de bronz.

Ambele loturi au depășit obiectivul Federației Române de Box de 1-2 medalii pentru fiecare echipă.