Naționala României a obținut o victorie importantă împotriva selecționatei Kosovo, scor 2-0, marți seara pe Arena Națională din București, în cadrul Grupei I a preliminariilor Campionatului European din 2024. Acest succes îi menține pe români în cursa de calificare, pe locul al doilea în grupă, după Elveția.

Meciul a fost întrerupt 50 de minute, după ce ultrașii „Uniţi sub tricolor” au aprins torţe, a uafişat mesaje cu conotaţie politică şi au scandat „Serbia, Serbia”. Jucătorii celor două echipe au fost trimişi la vestiare, iar partida s-a reluat după aproape o oră de aşteptare.

Tricolorii au avut un meci bun, chiar dacă victoria a venit târziu, prin golurile marcate de Nicolae Stanciu în minutul 83 și Valentin Mihăilă în minutul 93, deși România ratase un penalty și avea un avantaj numeric din prima jumătate de oră.

Oaspeții au avut prima ocazie a meciului, însă portarul Moldovan a respins șutul lui Zhegrova. După incidentele care au dus la întreruperea jocului timp de 50 de minute, România a preluat controlul total asupra jocului, însă fără a crea prea multe ocazii clare.

În minutul 42, atacantul lui Kosovo, Muriqi, a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat. Cu o jumătate de echipă în plus, România a fost cea care a ratat un penalty prin Stanciu în minutul 58.

Golurile au venit abia spre final, atunci când Stanciu a deschis scorul în minutul 83, iar Mihăilă a închis tabela în prelungiri.

România rămâne neînvinsă în campania de calificare, cu 12 puncte, pe locul al doilea în grupă, în urma Elveției. Următoarele meciuri sunt în deplasare cu Belarus și acasă cu Andorra.