• Cazuri noi: 16.765
  • Decese: 523
  • Teste:  78.706
  • ATI:  1.867 pacienti

Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 erau nevaccinați și 54 vaccinați. Cei 54 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 53 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.637. Dintre acestea, 1.867 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 479 sunt minori, 436 fiind internați în secții și 43 la ATI.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2939026210,34
2.Arad346843969,79
3.Argeș387034699,35
4.Bacău363973215,35
5.Bihor413086329,36
6.Bistrița-Năsăud177211025,03
7.Botoșani206071694,85
8.Brașov572272669,76
9.Brăila192941649,03
10.Buzău196052817,72
11.Caraș-Severin162741225,72
12.Călărași157001597,75
13.Cluj774945769,40
14.Constanța6125345710,23
15.Covasna109021025,61
16.Dâmbovița313984338,32
17.Dolj410002507,17
18.Galați377023766,45
19.Giurgiu170331359,50
20.Gorj133751345,08
21.Harghita118181925,30
22.Hunedoara307233407,28
23.Ialomița1668623210,01
24.Iași641705999,01
25.Ilfov6650938517,02
26.Maramureș282521374,06
27.Mehedinți140221587,85
28.Mureș329925077,61
29.Neamț274993276,17
30.Olt227181807,75
31.Prahova5458235311,62
32.Satu Mare18521923,34
33.Sălaj157151397,23
34.Sibiu352133477,11
35.Suceava351312734,02
36.Teleorman213772108,16
37.Timiș7784751210,03
38.Tulcea118811276,96
39.Vaslui243041906,21
40.Vâlcea225752377,36
41.Vrancea155002005,26
42.Mun. București275891164916,13
43.Din străinătate**16978
44.Cazuri noi nealocate pe județe  25190*3565
 TOTAL1.587.88016.765

Urmărește StiriNews.ro pe Facebook și Google News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole

Ciolacu, către Diana Șoșoacă: Vă rog să purtaţi mască. Dreptul meu la viață nu se negociază

Preşedintele Camerei Deputaţilor Marcel Ciolacu a atenționat-o pe Diana Șoșoacă, în plenul…

Video. Un român a intrat cu TIR-ul într-un avion, pe o autostradă din Germania

Un şofer român a intrat cu TIR-ul într-un avion care a aterizat…

Test PCR obligatoriu la intrarea în ţară pentru cei care vin din state non-UE

Autoritățile române au decis duminică să introducă obligativitatea prezentării unui test negativ…

Scandal la Târgul de Crăciun din Constanța, provocat de persoane fără Certificat Covid

Mai multe persoane au provocat un scandal, vineri seară, la Târgul de…