• Cazuri noi: 16.765
  • Decese: 523
  • Teste:  78.706
  • ATI:  1.867 pacienti

Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 erau nevaccinați și 54 vaccinați. Cei 54 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 53 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.637. Dintre acestea, 1.867 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 479 sunt minori, 436 fiind internați în secții și 43 la ATI.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2939026210,34
2.Arad346843969,79
3.Argeș387034699,35
4.Bacău363973215,35
5.Bihor413086329,36
6.Bistrița-Năsăud177211025,03
7.Botoșani206071694,85
8.Brașov572272669,76
9.Brăila192941649,03
10.Buzău196052817,72
11.Caraș-Severin162741225,72
12.Călărași157001597,75
13.Cluj774945769,40
14.Constanța6125345710,23
15.Covasna109021025,61
16.Dâmbovița313984338,32
17.Dolj410002507,17
18.Galați377023766,45
19.Giurgiu170331359,50
20.Gorj133751345,08
21.Harghita118181925,30
22.Hunedoara307233407,28
23.Ialomița1668623210,01
24.Iași641705999,01
25.Ilfov6650938517,02
26.Maramureș282521374,06
27.Mehedinți140221587,85
28.Mureș329925077,61
29.Neamț274993276,17
30.Olt227181807,75
31.Prahova5458235311,62
32.Satu Mare18521923,34
33.Sălaj157151397,23
34.Sibiu352133477,11
35.Suceava351312734,02
36.Teleorman213772108,16
37.Timiș7784751210,03
38.Tulcea118811276,96
39.Vaslui243041906,21
40.Vâlcea225752377,36
41.Vrancea155002005,26
42.Mun. București275891164916,13
43.Din străinătate**16978
44.Cazuri noi nealocate pe județe  25190*3565
 TOTAL1.587.88016.765
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Alte articole

Rafila îndeamnă oamenii de până la 40 de ani să ridice „cât mai repede” pastilele de iodură de potasiu

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, îi îndeamnă pe românii cu vârsta de până…

Taiwanul nu este o parte a SUA, ci un teritoriu chinezesc, afirmă ministrul chinez de externe

Ministrul chinez de externe, Wang Yi, a declarat duminică că Taiwanul nu…

Șeful ANAF, despre Diana Șoșoacă: Are un comportament ca orice contribuabil rău-platnic

Şeful ANAF, Lucian Heiuş, a declarat, referindu-se la datoriile pe care senatorul…

Atacul asupra centralei nucleare din Ucraina este “un lucru sinucigaș”, afirmă șeful ONU, care solicită acces internațional

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a cerut luni ca inspectorilor internaționali…

Zelenski: “Referendumurile” rusești în zonele ocupate vor bloca viitoarele negocieri

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că, dacă Rusia organizează așa-numitele referendumuri…

Autoritatea de reglementare nucleară din Ucraina spune că rușii au minat centrala nucleară din Zaporojie

Compania nucleară de stat din Ucraina a acuzat forțele rusești care controlează…

Beijingul anunță noi exerciții militare în apropierea Taiwanului

După ce operațiunile cu focuri reale programate anterior s-au încheiat duminică, armata…