• Cazuri noi: 16.765
  • Decese: 523
  • Teste:  78.706
  • ATI:  1.867 pacienti

Din totalul de 523 pacienți decedați, 469 erau nevaccinați și 54 vaccinați. Cei 54 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 53 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.637. Dintre acestea, 1.867 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 479 sunt minori, 436 fiind internați în secții și 43 la ATI.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2939026210,34
2.Arad346843969,79
3.Argeș387034699,35
4.Bacău363973215,35
5.Bihor413086329,36
6.Bistrița-Năsăud177211025,03
7.Botoșani206071694,85
8.Brașov572272669,76
9.Brăila192941649,03
10.Buzău196052817,72
11.Caraș-Severin162741225,72
12.Călărași157001597,75
13.Cluj774945769,40
14.Constanța6125345710,23
15.Covasna109021025,61
16.Dâmbovița313984338,32
17.Dolj410002507,17
18.Galați377023766,45
19.Giurgiu170331359,50
20.Gorj133751345,08
21.Harghita118181925,30
22.Hunedoara307233407,28
23.Ialomița1668623210,01
24.Iași641705999,01
25.Ilfov6650938517,02
26.Maramureș282521374,06
27.Mehedinți140221587,85
28.Mureș329925077,61
29.Neamț274993276,17
30.Olt227181807,75
31.Prahova5458235311,62
32.Satu Mare18521923,34
33.Sălaj157151397,23
34.Sibiu352133477,11
35.Suceava351312734,02
36.Teleorman213772108,16
37.Timiș7784751210,03
38.Tulcea118811276,96
39.Vaslui243041906,21
40.Vâlcea225752377,36
41.Vrancea155002005,26
42.Mun. București275891164916,13
43.Din străinătate**16978
44.Cazuri noi nealocate pe județe  25190*3565
 TOTAL1.587.88016.765
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Alte articole

VIDEO. Imagini terifiante cu clădiri care se prăbușesc în timpul celui de-al doilea cutremur major din Turcia

O echipă de televiziune a surprins în direct momentul în care cel…

Cutremur în Turcia: Nouă studenți români și un profesor au solicitat sprijin pentru a fi repatriați

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că Ambasada României la Ankara a fost…

Cutremur în Turcia: Bilanțul victimelor crește la cel puțin 1.900 de morți

Două cutremure masive au lovit sud-estul Turciei, în apropiere de granița cu…

Sute de morți în urma unui cutremur puternic care a zguduit Turcia și Siria

Cel puțin 568 de persoane au fost ucise și mii de persoane…

A murit academicianul Răzvan Theodorescu

Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române, a încetat din viaţă luni, la vârsta…

Un nou cutremur cu magnitudinea 7,5 a fost raportat în sud-estul Turciei. Bilanțul victimelor se ridică la peste 1.200 de morți

Autoritatea turcă pentru situații de urgență AFAP și Serviciul Geologic al Statelor…

Bilanțul victimelor cutremurului din Turcia și Siria a crescut la cel puțin 640 de morți

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8 grade care a lovit luni…

România trimite echipe de salvatori în Turcia, după ce un cutremur puternic a lovit luni dimineață sudul Turciei și nordul Siriei

Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență,…