Înotătorul român David Popovici a reușit o performanță remarcabilă la reuniunea internațională Euro Meet de la Luxemburg. Sportivul de 19 ani a câștigat medalii de aur în probele de 100 și 200 de metri liber.

Vineri, Popovici a câștigat proba de 100 de metri liber, stabilind un nou record al competiției, cu timpul de 48 de secunde și 01 sută din secundă. Portughezul Ribeiro a obținut locul doi, cu 48 de secunde și 67 de sutimi, urmat de sârbul Andrej Barna, cronometrat cu 48 de secunde și 70 de sutimi.

Sâmbătă, Popovici s-a impus și în proba de 200 de metri liber, terminând cursa în timp de 1 minut și 46 de secunde și 19 sutimi. Locurile doi și trei au fost ocupate de sârbul Velimir Stjepanovic, cu 1 minut și 47 de secunde și 84 de sutimi, și de francezul Hadrien Salvan, cronometrat în 1 minut și 48 de secunde și 82 de sutimi.

Sportivul român a anunțat că nu va lua startul la Campionatele Mondiale de natație programate în februarie la Doha.