Naționala României s-a calificat la Campionatul European de Fotbal după ce a obținut o victorie importantă, scor 2-1, în deplasarea cu selecționata Israelului. Tricolorii sunt astfel primii calificați din Grupa I, după un parcurs excelent în preliminarii.

Partida a început cu un gol pentru gazde, când Zahavi a deschis scorul rapid în minutul 2 dintr-un corner. Cu toate acestea, entuziasmul israelienilor a fost oprit repede când Pușcaș a înscris în minutul 10 cu capul după un șut superb al lui Drăguș, care lovise bara.

România a controlat jocul în partea a doua, iar în minutul 63 Hagi a adus bucuria calificării cu o execuție din interiorul careului.

În urma acestei victorii, selecționata antrenată de Edi Iordănescu este lider detașat în Grupa I cu 25 de puncte din 9 meciuri și este calificată matematic la turneul final din Germania.