Ucraina s-a calificat ieri seară la Campionatul European de fotbal din 2024 care va avea loc în Germania, după ce a învins selecționata Islandei cu scorul de 2-1 în finala barajului. Această victorie îi trimite pe ucraineni în grupa României la turneul final, iar prima adversară a “tricolorilor” va fi chiar Ucraina.

Islandezii au deschis scorul prin Albert Gudmundsson (30), dar Ucraina a reuşit să întoarcă scorul în repriza secundă, prin golurile înscrise de Viktor Ţîgankov (54) şi Mihailo Mudrik (84).

Pentru a ajunge în finală, Ucraina a trecut în semifinale de Bosnia-Herțegovina tot cu scorul de 2-1, după un meci în care a marcat de două ori în ultimele trei minute. Acum naționala condusă de Oleksandr Petrakov completează grupa E de la Campionatul European din Germania alături de România, Belgia și Slovacia.

Astfel, prima partidă a “tricolorilor” la turneul final va avea loc pe 17 iunie pe Allianz Arena din München, împotriva Ucrainei. Următoarele meciuri le va disputa cu Belgia pe 22 iunie și cu Slovacia pe 26 iunie.