• Cazuri noi : 5.010
  • Decese:  108 
  • Teste: 37.583
  • ATI: 1.166 pacienti

Până astăzi, 12 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 850.362 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

777.715 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.010 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba164741012,56
2.Arad182991062,06
3.Argeș21882801,14
4.Bacău21220791,18
5.Bihor22474941,86
6.Bistrița-Năsăud9217521,30
7.Botoșani11512651,26
8.Brașov344332493,37
9.Brăila10288651,35
10.Buzău9906370,74
11.Caraș-Severin8712481,12
12.Călărași7951351,07
13.Cluj428782913,32
14.Constanța339812862,46
15.Covasna6211441,04
16.Dâmbovița18730801,82
17.Dolj209021031,75
18.Galați214241351,53
19.Giurgiu8440632,11
20.Gorj7620732,07
21.Harghita6490230,76
22.Hunedoara169761532,78
23.Ialomița8576371,22
24.Iași351692151,53
25.Ilfov334282733,92
26.Maramureș18078912,29
27.Mehedinți6395281,26
28.Mureș186371091,16
29.Neamț148801211,52
30.Olt11898631,12
31.Prahova28048600,93
32.Satu Mare10630902,04
33.Sălaj8682662,64
34.Sibiu210701142,09
35.Suceava21741510,94
36.Teleorman10458651,57
37.Timiș429833395,24
38.Tulcea6677251,05
39.Vaslui13589441,16
40.Vâlcea12723581,96
41.Vrancea8679541,03
42.Mun. București1378017393,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe4200*106
 TOTAL850.3625.010

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 946 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD28
3ARGEŞ13
4BACĂU18
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI15
8BRĂILA4
9BRAŞOV42
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ30
14CONSTANŢA114
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA21
17DOLJ53
18GALAŢI21
19GIURGIU24
20GORJ15
21HARGHITA5
22HUNEDOARA34
23IALOMIŢA7
24IAŞI31
25ILFOV21
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI98
29MUREŞ21
30NEAMŢ34
31OLT12
32PRAHOVA9
33SĂLAJ11
34SATU MARE26
35SIBIU10
36SUCEAVA15
37TELEORMAN8
38TIMIŞ52
39TULCEA3
40VÂLCEA19
41VASLUI9
42VRANCEA20
TOTAL946

Până astăzi, 21.360 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.03.2021 (10:00) – 12.03.2021 (10:00) au fost raportate 108 decese (58 bărbați și 50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor,  Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

105 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.515. Dintre acestea, 1.166 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.286.442 de teste RT-PCR și 400.798 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.588 de teste RT-PCR (15.891 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.697 la cerere) și 9.995 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 51.145 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.125 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.309 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 113 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.122 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 588 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 martie, 4.696 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 848.510 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.482 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.541 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 43 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 2 în Singapore, 3 în Tunisia, 7 în Republica Coreea  și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația și Bosnia și Herțegovina. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 186 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 martie 2021 – 11 martie 2021, au fost raportate  23.255.514 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați,   continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARACAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAŢI
Regatul Unit4.218.520(+41.966)124.501(+1.652)      11.944          (+18)
Franţa3.904.233(+148.265) 88.600 (+2.146)    277.225     (+1.414)
Spania3.160.970        – 71.436 (+1.827)    150.376           –
Italia3.067.486(+142.221) 99.785 (+2.086) 2.550.483   (+15.000)
Germania2.505.193(+58.125) 71.934 (+1.829) 2.349.384     (+8.911)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 11 MARTIE 2021
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
 117.160.237(+2.702.073)2.598.892 (+62.004)67.147.424   (+309.133) 

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 martie 2021 – 11 martie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 10 martie – 11 martie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Urmărește StiriNews.ro pe Facebook și Google News

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alte articole

VIDEO. Jandarm filmat în timp ce cade de pe cal, la cermoniile de 1 Decembrie

Un jandarm a fost filmat într-un moment stânjenitor, ieri, în timpul ceremoniilor…

Directorul Pfizer spune că oamenii vor trebui să se vaccineze anual împotriva Covid-19

Oamenii vor trebui cel mai probabil să se vaccineze anual împotriva Covid-19…

Înalta Curte a decis că Ion Iliescu poate fi anchetat în Dosarul Mineriadei din 13-15 iunie 1990

Înalta Curte a decis joi că fostul președintele Ion Iliescu poate fi…

Talibanii au emis un decret care spune că femeile trebuie să își dea consimțământul la căsătorie

Guvernul taliban din Afganistan a emis vineri un decret privind drepturile femeilor,…