David Popovici a cucerit medalia de aur și în proba de 100 de metri liber la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori din Peru. Bianca Costea a obținut aurul la 50 de metri liberi, iar Vlad Stancu a câștigat medalia de bronz la 1.500 metri liber.

David Popovici (17 ani) a înotat pe culoarul 4 în finală și a încheiat proba în  47 sec 13/100, fiind urmat la peste două secunde de al doilea clasat, croatul Jere Hribar, 49 sec 37/100, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat cipriotul Nikolas Antoniou, în 49 sec 91/100.

Bianca Costea (17 ani) a câștigat finala probei de 50 de metri liber, pe care a încheiat-o în 25.35. Românca a fost urmată de italiencele Sara Curtis, cu timp 25.53, și Matilde Biagiotti, 25.60.

Vlad Ştefan Stancu (17 ani) a câştigat medalia de bronz în proba de 1.500 m liber, cu timpul de 15 min 17 sec 97/100, fiind devansat de spaniolul Carlos Garach Benito, 15 min 08 sec 14/100, şi de maghiarul Laszlo Galicz, 15 min 12 sec 71/100.

De asemenea, Rebecca Diaconescu a terminat pe locul patru în finala de la 50 de metri spate, cu timp 28.94. Româncei i-a lipsit o singură sutime pentru a obține bronzul.

România a cucerit opt medalii la Campionatele Mondiale de la Lima:

• aur la 100 m liber masculin (David Popovici)
  • aur la 200 m liber masculin (David Popovici)
  • aur la 50 m liber feminin (Bianca Costea)
  • aur cu ștafeta masculină de 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu)
  • argint la 400 m liber masculin (Vlad Stancu)
  • argint cu ștafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu)
  • bronz la 800 m liber masculin (Vlad Stancu)
  • bronz la 1.500 m liber masculin (Vlad Stancu).
Alte știri:  Petre Roman și Voican Voiculescu, chemați la Parchet pentru a li se aduce acuzațiile în dosarul Mineriadei din iunie 1990