• Cazuri noi : 17.158
  • Decese: 423
  • Teste: 73.264
  • ATI:  1.799 pacienti

Din totalul de 423 de pacienți decedați, 390 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 50 și 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba277444448,79
2.Arad325563898,75
3.Argeș361304037,79
4.Bacău345123584,57
5.Bihor384294447,63
6.Bistrița-Năsăud170461335,38
7.Botoșani196961894,73
8.Brașov547087068,52
9.Brăila179572087,62
10.Buzău179491926,51
11.Caraș-Severin154881655,39
12.Călărași146321986,94
13.Cluj743717089,10
14.Constanța582696229,14
15.Covasna10274984,08
16.Dâmbovița294183566,81
17.Dolj391445317,20
18.Galați360441836,47
19.Giurgiu158361968,77
20.Gorj126121834,53
21.Harghita110151634,28
22.Hunedoara292924636,42
23.Ialomița156742689,76
24.Iași605837168,85
25.Ilfov6316468517,14
26.Maramureș274131654,48
27.Mehedinți132081968,10
28.Mureș305694515,67
29.Neamț260792655,98
30.Olt213292737,29
31.Prahova506857549,72
32.Satu Mare17961863,26
33.Sălaj148831636,98
34.Sibiu336312797,18
35.Suceava339542234,30
36.Teleorman201802297,85
37.Timiș7462357710,34
38.Tulcea111521476,13
39.Vaslui230992816,00
40.Vâlcea212962326,82
41.Vrancea145301484,41
42.Mun. București261305283416,51
43.Din străinătate**163812
44.Cazuri noi nealocate pe județe  23344*842
 TOTAL1.503.42217.158
Urmăresțe-ne pe Google News, Facebook sau Telegram
Alte articole

VIDEO. Imagini terifiante cu clădiri care se prăbușesc în timpul celui de-al doilea cutremur major din Turcia

O echipă de televiziune a surprins în direct momentul în care cel…

Cutremur în Turcia: Nouă studenți români și un profesor au solicitat sprijin pentru a fi repatriați

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează că Ambasada României la Ankara a fost…

Cutremur în Turcia: Bilanțul victimelor crește la cel puțin 1.900 de morți

Două cutremure masive au lovit sud-estul Turciei, în apropiere de granița cu…

Sute de morți în urma unui cutremur puternic care a zguduit Turcia și Siria

Cel puțin 568 de persoane au fost ucise și mii de persoane…

Bilanțul victimelor cutremurului din Turcia și Siria a crescut la cel puțin 640 de morți

Un cutremur puternic cu magnitudinea de 7,8 grade care a lovit luni…

Un nou cutremur cu magnitudinea 7,5 a fost raportat în sud-estul Turciei. Bilanțul victimelor se ridică la peste 1.200 de morți

Autoritatea turcă pentru situații de urgență AFAP și Serviciul Geologic al Statelor…

România trimite echipe de salvatori în Turcia, după ce un cutremur puternic a lovit luni dimineață sudul Turciei și nordul Siriei

Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență,…

A murit academicianul Răzvan Theodorescu

Răzvan Theodorescu, vicepreședintele Academiei Române, a încetat din viaţă luni, la vârsta…