• Cazuri noi : 17.158
  • Decese: 423
  • Teste: 73.264
  • ATI:  1.799 pacienti

Din totalul de 423 de pacienți decedați, 390 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 50 și 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

Distribuția cazurilor pe județe:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba277444448,79
2.Arad325563898,75
3.Argeș361304037,79
4.Bacău345123584,57
5.Bihor384294447,63
6.Bistrița-Năsăud170461335,38
7.Botoșani196961894,73
8.Brașov547087068,52
9.Brăila179572087,62
10.Buzău179491926,51
11.Caraș-Severin154881655,39
12.Călărași146321986,94
13.Cluj743717089,10
14.Constanța582696229,14
15.Covasna10274984,08
16.Dâmbovița294183566,81
17.Dolj391445317,20
18.Galați360441836,47
19.Giurgiu158361968,77
20.Gorj126121834,53
21.Harghita110151634,28
22.Hunedoara292924636,42
23.Ialomița156742689,76
24.Iași605837168,85
25.Ilfov6316468517,14
26.Maramureș274131654,48
27.Mehedinți132081968,10
28.Mureș305694515,67
29.Neamț260792655,98
30.Olt213292737,29
31.Prahova506857549,72
32.Satu Mare17961863,26
33.Sălaj148831636,98
34.Sibiu336312797,18
35.Suceava339542234,30
36.Teleorman201802297,85
37.Timiș7462357710,34
38.Tulcea111521476,13
39.Vaslui230992816,00
40.Vâlcea212962326,82
41.Vrancea145301484,41
42.Mun. București261305283416,51
43.Din străinătate**163812
44.Cazuri noi nealocate pe județe  23344*842
 TOTAL1.503.42217.158
Urmăresțe-ne pe Google News sau Facebook
Alte articole

VIDEO. RA-APPS investește în secret 7 milioane de euro din bani publici în viitoarea locuință a lui Klaus Iohannis

Regia Protocolului de Stat a început în secret renovarea unui fost sediu…

Macron nu exclude trimiterea de trupe terestre în Ucraina 

Președintele francez, Emmanuel Macron, a declarat că nu exclude trimiterea de trupe…

Ciolacu spune că nu știe dacă vila renovată cu milioane de euro este destinată președintelui Iohannis

Marcel Ciolacua a anunțat că va solicita informații cu privire la o…

Peste 2 milioane de animale au murit în Mongolia din cauza vremii extreme

Iarna aceasta a fost mai severă decât de obicei în Mongolia, cu…

New York Times: CIA a construit 12 baze secrete de spionaj în Ucraina, purtând un război din umbră împotriva Rusiei din 2014

Publicația New York Times dezvăluie într-un articol nivelul de sprijin acordat de…

Fostul prefect de Gorj, Dan Ilie Morega, internat la psihiatrie după ce a fost prins de patru ori la volan în ultima lună, deși permisul îi fusese retras

Fostul prefect de Gorj, Dan Ilie Morega, se află în prezent internat…

Sonda spațială Odiseu a trimis primele imagini de la aselenizarea sa pe Lună

Sonda americană Odiseu, dezvoltată de compania Intuitive Machines, a trimis primele imagini…

Parlamentul Ungariei aprobă cererea Suediei de aderare la NATO

Parlamentul Ungariei a votat luni pentru a ratifica cererea Suediei de a…