Farul Constanța a câștigat cu scorul de 2-1 în prima manșă a play-off-ului Conference League împotriva echipei finlandeze HJK Helsinki.

Meciul a început cu o primă repriză plină de ocazii, atât pentru Farul Constanța, cât și pentru HJK Helsinki. Budescu și Rivaldinho au avut șanse mari de a marca, însă și finlandezii au amenințat poarta adversă în urma unei greșeli a lui Aioani.

În minutul 50, HJK Helsinki a deschis scorul prin autogolul lui Sîrbu, punând echipa constânțeană în dificultate. Cu toate acestea, avantajul finlandezilor a fost de scurtă durată, deoarece Rivaldinho a reușit să aducă egalarea în minutul 59 cu un șut precis în diagonală. Momentul decisiv al meciului a avut loc în minutul 82, când Mihai Popescu, intrat proaspăt pe teren, a înscris golul victoriei pentru Farul Constanța.

Cu acest rezultat pozitiv, campioana României pornește cu încredere în meciul retur, care va avea loc peste o săptămână în Finlanda.