Înotătorul român David Popovici a reușit o performanță remarcabilă la reuniunea internațională Euro Meet de la Luxemburg. Sportivul de 19 ani a câștigat medalii de aur în probele de 100 și 200 de metri liber.

Vineri, Popovici a câștigat proba de 100 de metri liber, stabilind un nou record al competiției, cu timpul de 48 de secunde și 01 sută din secundă. Portughezul Ribeiro a obținut locul doi, cu 48 de secunde și 67 de sutimi, urmat de sârbul Andrej Barna, cronometrat cu 48 de secunde și 70 de sutimi.

Sâmbătă, Popovici s-a impus și în proba de 200 de metri liber, terminând cursa în timp de 1 minut și 46 de secunde și 19 sutimi. Locurile doi și trei au fost ocupate de sârbul Velimir Stjepanovic, cu 1 minut și 47 de secunde și 84 de sutimi, și de francezul Hadrien Salvan, cronometrat în 1 minut și 48 de secunde și 82 de sutimi.

Sportivul român a anunțat că nu va lua startul la Campionatele Mondiale de natație programate în februarie la Doha.

Urmărește-ne pe Google News sau Facebook
Alte articole

Crimă șocantă în cartierul Crângași: Un bărbat de 46 de ani, ucis de doi tineri de 16 și 20 de ani

Un bărbat de 46 de ani a fost ucis după ce a…

Parlamentul a adoptat legea care îi lasă fără permis de conducere timp de 10 ani pe șoferii prinși băuți sau drogați la volan

Parlamentul României a adoptat marți un proiect de lege care prevede ca…

Franța: Doi polițiști au fost uciși după un atac asupra unei dube care transporta un deținut

O dubă a unui penitenciar, care transfera un deținut, a fost atacată…

Epurări la vârful armatei ruse: Un înalt funcționar din Ministerul Apărării, arestat pentru luare de mită

Generalul-locotenent Iuri Kuznețov, un înalt funcționar al Ministerului Apărării din Rusia, a…